poniedziałek, 30 maja 2016

1050 rocznica Chrztu Polski - Koncert multimedialny Macieja Fortuny w Wiedniu
Rok 2016 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm RP rokiem jubileuszowym Chrztu Polski. W 966 roku Mieszko I, pierwszy książę Państwa Polan, poślubił Dobrawę z Czech i przyjął chrzest w obrządku rzymsko-katolickim, po czym rozpoczął się proces chrystianizacji Polski. Wraz z władcą wiarę katolicką przyjęli także jego poddani, zaś księstwo przekształcone zostało zgodnie z modelem zachodnio-chrześcijańskim.

Na pamiątkę 1050-lecia Chrztu Polski Maciej Fortuna, polski kompozytor i trębacz, stworzył multimedialny koncert „Maciej Fortuna - Chrzest 966 - polska muzyka średniowieczna na trąbkę, organy, z wizualizacjami”. Repertuar koncertu składa się zarówno z pierwszych polskich dzieł muzycznych, powiązanych z sakralną tradycją, jak i autorskich kompozycji Macieja Fortuny, stylistycznie nawiązujących do tradycji średniowiecznej. W oparciu o warstwę muzyczną pojawią się również wizualizacje, które stanowią integralną część koncertu i są całkowicie zsynchronizowane z muzyką, a składać się będą z animowanych obrazów z motywami liturgicznymi.

Wykonawcy: Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje, Marek Smoczyński – organy,  Paweł Wypych – wizualizacje.

Kościół Maria am Gestade, Salvatorgasse 12 (wejście od Passauer Platz), 1010 Wiedeń

organista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Laureat V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu w 2015 r.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Skontaktuj się ze mną
MAREK SMOCZYŃSKI
501 005 934
Warszawa, Polska